Warsztaty ekologiczne

 

galeria04Dnia 11 maja uczniowie klasy IV a uczestniczyli w warsztatach ekologicznych realizowanych przez Pracownię Edukacji Żywej oraz gminę Katowice w ramach programu „Przyrodnicze Katowice”. Celem zajęć było poznanie przyrody okolicy oraz zwiększenie motywacji do nauki przedmiotów przyrodniczych.

Zajęcia terenowe trwały 3 godziny zegarowe i odbyły się w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Z prowadzącymi zajęcia panem Bogdanem Ogrodnikiem i panią Mają Głowacką udaliśmy się do dzikiej części parku i podzieliliśmy się na 2 grupy: dziewcząt i chłopców.

W czasie zajęć dzieci poznawały przyrodę za pomocą zmysłu słuchu i dotyku. Następnie obserwowały przyrodę za pomocą lup. Każdy miał za zadanie poszukać swojego znaleziska. Dzieci znalazły ślimaki wstężyki i winniczki, mech z zarodniami, liście paproci z zarodniami, komarzycę, pająki, mrowiska, czaszkę psa. Z wielkim zaangażowaniem poszukiwały i obserwowały obiekty przyrodnicze, a następnie mogli o tym opowiedzieć kolegom. Dzięki kolejnemu zadaniu uczniowie przekonali się jak trudno bezszelestnie poruszać się w lesie.

Zajęcia miały duże walory poznawcze, rozwojowe i wychowawcze. Dzieci świetnie ze sobą współpracowały i integrowały się w zabawie. Uczniowie wrócili uśmiechnięci i zadowoleni.