Teatr „Bezkurtynka”
Historia teatru „Bezkurtynka”
W naszej szkole działa nieprzerwanie od roku szkolnego 1998/1999 do dziś teatr „Bezkurtynka”, założony przez nauczycielkę języka polskiego, mgr Sylwię Habczyńską.
Pierwsze przygotowane i wystawione przedstawienie w roku szkolnym 1998/1999 pt. „Poezja Adama Mickiewicza zachwyca” w wykonaniu uczniów z klas VIII mogli obejrzeć zaproszeni na ten spektakl mieszkańcy dzielnicy Dąb w godzinach popołudniowych. Inscenizacja stała się wydarzeniem kulturalnym o zasięgu środowiskowym.
Kolejne przedstawienia, przygotowywane w ramach działalności teatru „Bezkurtynka”, stały się atrakcyjnym punktem w corocznym programie obchodów Święta Szkoły.
Wystawiono następujące inscenizacje :
- „Balladyna” (fragment) Słowackiego (1999/2000)
- „Kopciuszek” wg J. Brzechwy (2000/2001)
- „Kochamy ciebie, Adamie Mickiewiczu” wg scenariusza mgr Sylwii Habczyńskiej (2001/2002)
Wszystkie wystawione spektakle obejrzała cała społeczność uczniowska, rodzice uczniów, mieszkańcy dzielnicy i zaproszeni goście, wśród nich Wiceprezydent Miasta Katowic Jerzy Dolinkiewicz, który zawsze bardzo wysoko oceniał poziom artystyczny przedstawień w wykonaniu teatru „Bezkurtynka” i osobiście składał uczniom gratulacje oraz Radna Rady Miejskiej, Beata Drozdek-Twardowska, która z podziwem i uznaniem wyrażała się na temat gry małych aktorów oraz oprawy plastycznej spektakli. Do sukcesu tych widowisk szkolnych przyczynili się w ogromnym stopniu rodzice uczniów, którzy z zaangażowaniem budowali scenografię, szyli kostiumy i gromadzili potrzebne rekwizyty.
W następnych latach w pracę teatru „Bezkurtynka” włączyła się mgr Beata Woźniacka, która przede wszystkim zajęła się scenografią wystawianych spektakli. Wielką popularnością cieszyły się przedstawienia:
- „Jaś i Małgosia” (2002/2003)
- „Kot w butach” (2003/2004)
- „Bojka o Czerwonym Kapturku” wg M. Szołtyska (2004/2005)
Przedstawienie „Jaś i Małgosia”, przygotowane dla uczczenia obchodów 110-lecia szkoły, odbyło się w niezwykle atrakcyjnej scenografii, stworzonej przy dużym udziale rodziców. Okazałe konstrukcje domków i elementy lasu zostały zaprojektowane i wykonane z płyt styropianowych oraz dopracowane plastycznie przez absolwenta szkoły i jego rodziców, z materiałów zakupionych z funduszy sponsorów, których udało się pozyskać. Ciekawe kostiumy, wypożyczone lub uszyte przez rodziców, rekwizyty i opracowana oprawa dźwiękowa oraz układy choreograficzne dopełniły całości i podnosząc widowiskowość spektaklu, przyczyniły się do stworzenia autentycznej magii teatru. Przedstawienie wywarło duże wrażenie na zaproszonych gościach, m.in. Senator RP Krystynie Doktorowicz i Radnej Rady Miejskiej Beacie Drozdek-Twardowskiej.
Przedstawienie „Jaś i Małgosia” zostało również wystawione przed publicznością uczniowską, rodzicami uczniów oraz mieszkańcami dzielnicy w dniu Święta Szkoły.
Następne widowisko „Kot w butach”, uatrakcyjniające Święto Szkoły w roku szkolnym 2003/2004, zostało również przygotowane we współpracy z rodzicami uczniów. Na potrzebę spektaklu została wykonana przez absolwenta szkoły atrapa karety zaprzężonej w konie, co zostało przyjęte z podziwem przez publiczność. Wrażenie na widzach zrobiły również opracowane układy choreograficzne, które w połączeniu z muzyką klasyczną i nowoczesną dały wspaniały efekt, zaskakując widzów w finale.
Ukoronowaniem pracy teatru „Bezkurtynka” było zaproszenie zespołu teatralnego w roku szkolnym 2004/2005 przez organizatorów przeglądu teatrów do wzięcia udziału w VI Festiwalu Małych Form Teatralnych w Miejskim Domu Kultury „Szopienice”. Przygotowana przez zespół teatru i wystawiona sztuka w gwarze śląskiej pt. „Bojka o Czerwonym Kapturku” wg M. Szołtyska odniosła sukces. Jury festiwalu, w osobach profesjonalnie związanych z teatrem, przyznało prowadzonemu teatrowi „Bezkurtynka” I miejsce i cenną nagrodę rzeczową, a uczeń z zespołu teatralnego, odgrywający rolę Wilka, otrzymał tytuł najlepszego aktora festiwalu, dyplom i nagrodę rzeczową.
Następne lata to kolejne sukcesy przedstawień:
2005/06 „Romeo i Julia” wg M. Szołtyska, 2006/07 „Piast i Popiel”, 2007/08 i 2015/2016 „Kopciuszek”, 2008/09 i 2014/2015 „Królowa Śniegu”, 2009/10 i 2013/2014 „Kot w butach”, 2011/2012 „Śpiąca królewna”.
W roku szkolnym 2010/2011 z okazji nadania szkole imienia Wojciecha Korfantego teatr „Bezkurtynka” przygotował spektakl multimedialny pt. „O Wojciechu Korfantym słów kilka” wg autorskiego scenariusza mgr Sylwii Habczyńskiej. Spektakl okazał się wielkim wydarzeniem artystycznym w środowisku i w mieście. Przybyły na uroczystość Wiceprezydent Miasta Katowic Marcin Krupa oraz zaproszeni goście, zachwyceni widowiskiem, złożyli gratulacje zespołowi teatru.
Aktualności teatru „Bezkurtynka”
W roku szkolnym 2012/2013 teatr „Bezkurtynka”, z okazji 120-lecia szkoły, przygotował kolejny spektakl multimedialny wg autorskiego scenariusza mgr Sylwii Habczyńskiej, który został zaprezentowany przybyłym na uroczystość gościom, rodzicom i mieszkańcom dzielnicy. Wielkie słowa uznania za wysoki poziom artystyczny widowiska otrzymał zespół po raz kolejny od Wiceprezydenta Miasta Katowic, Marcina Krupy.
W roku szkolnym 2015/2016 teatr „Bezkurtynka” zaprezentował ponownie inscenizację baśni „Kopciuszek” w nowej choreograficznej szacie. Występ teatru mogli oglądać uczniowie szkoły w ramach trwających „Szkolnych Dni Teatru”, ich rodzice i mieszkańcy dzielnicy w czasie zorganizowanego pikniku rodzinnego, a także dzieci z okolicznych przedszkoli.