Świetlica szkolna

 

MOTTO NASZEJ ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

„Wolę bawić dzieci z nadzieją, że się czegoś nauczą niż uczyć z nadzieją, że się dobrze bawią”

Walt Disney

coop-kidsPraca świetlicy szkolnej

Świetlica czynna jest codziennie w godzinach: 6.30 – 17.00

Dzieci objęte są stałą opieką wykwalifikowanych wychowawców:

  • mgr Anna Dybich
  • mgr Filip Kornecki
  • mgr Emilia Lenard
  • mgr Monika Gębołyś
  • mgr Patrycja Sabok
  • mgr Brygida Richta
  • mgr Barbara Mandla

 

Świetlica szkolna dysponuje dobrze dostosowaną do potrzeb dzieci bazą lokalową: przedpokój, własna toaleta z umywalką, trzy sale zajęciowe oraz duża sala jadalna z kącikiem dla najmłodszych dzieci. Ponadto w miarę możliwości korzystamy również z sali gimnastycznej, siłowni oraz sali komputerowej.galeria04

Cel naszej pracy

Kilka lat temu nauczyciele – wychowawcy naszej świetlicy szkolnej postawili sobie ważny cel do osiągnięcia, mianowicie aby tutejsza świetlica nie była „przechowalnią dzieci”.

Wielokrotnie spotykałyśmy się z panującą opinią wśród dzieci, rodziców, a co gorsza również i nauczycieli, iż w świetlicy dzieci czekają tylko na rodziców jak w poczekalni czy przechowalni bagażu, że się tam nudzą lub rozrabiają bez kontroli.

My jako nauczyciele – wychowawcy staramy się usilnie udowadniać swą pracą i podejmowanymi działaniami, iż świetlica jest bardzo ważnym miejscem  w dzisiejszej szkole. Świetlica szkolna jako placówka opiekuńczo – wychowawcza spełnia funkcje: opiekuńczą, wychowawczą, dydaktyczną, społeczną i kompensacyjną. Należy do placówek opieki wychowawczej, które wspomagają rozwój i spełniają ważną rolę w kształtowaniu postaw dzieci i młodzieży w sytuacji wzrastającej agresji w życiu codziennym.

Podczas zajęć prowadzonych na terenie świetlicy szkolnej dostarczane są wzorce aktywnego spędzania czasu wolnego, uczy się ich twórczego myślenia, stopniowo eliminując postawy bierności, docenia się i wykorzystuje ciekawe pomysły uczniów, jak również stwarza się okazje do szczerych rozmów, w których dziecko zawsze zostanie wysłuchane. Ponadto dzieci poprzez samodzielną pracę i troskę o ład i porządek na świetlicy uczą się poczucia odpowiedzialności i obowiązkowości.

Świetlica ma również  na uwadze rozwijanie indywidualnych talentów dzieci uzdolnionych. Dbamy o rozwój dzieci poprzez poznawanie nowych form pracy plastyczno – technicznej, organizowanie różnych rozgrywek sportowych i umysłowych, rozwijamy indywidualne zainteresowania dzieci, logiczne myślenie, pamięć i wyobraźnię.

swimW ramach pracy świetlica szkolna trzy razy w tygodniu wyjeżdża z uczniami klas I- III na zajęcia na basenie w Siemianowicach Śląskich. Dzieci uczy pływać wykwalifikowana kadra ze szkoły nauki pływania pana Arkadiusza Baranowskiego. Uczniowie klasy III na zakończenie nauki pływania mogą zdawać egzamin na kartę pływacką.

Ponadto świetlica szkolna organizuje liczne wyjścia i wycieczki oraz imprezy tematyczne na terenie szkoły.

A tak spędzamy czas:

Zimowe zabawy na świeżym powietrzu

Świetlicowy wieczór karnawałowy

Dzień otwarty świetlicy 2017

Międzyświetlicowy konkurs na palmę wielkanocną

active_kids_playing[1]